kolmapäev, 22. juuni 2011

Joogaga ennast juhtima

Tihti arvatakse, et joogaga tegelemise eesmärk on keerata end sõlme mõnda keerulisse asendisse ja siis nautida peent vaimsust nõudvaid mõtteid. Või on need lihtsalt venitus- ja painutusharjutused, mida kasutatakse niikuinii igas trennis.
Joogasüsteem on mõeldud füüsilise ja vaimse tervise säilitamiseks ja parandamiseks kõige laiemas mõttes - hoida oma keha ja emotsioonid heas toonuses, olles seeläbi iseendaga paremas läbisaamises, mis omakorda tagab suurema rahulolu ja parema läbisaamise teiste inimeste ja ümbritsevaga.

Jooga õpetab hingamise abil lõõgastuma ja rahunema, kui vajame rahu, aga samuti tõstma oma energiataset, kui on vaja olla aktiivsem ja energilisem. Joogafilosoofia õpetab, kuidas tegeleda efektiivsemalt nende asjadega, mida me saame mõjutada ja jätta rahule need, mida me muuta ei saa. Ja samuti seda tarkust, kuidas nende vahel vahet teha.
Kuulen tihti inimesi ütlevat, et neile jooga ei sobi, sest nad ei paindu. Minu õpetajad joogakoolis väidavad ka, et painduvus on oluline, aga mitte kehas vaid peas. Kui mõttepainduvus on olemas, siis joogaga tegelemisel pole takistuseks vanus, tervis, ega kehakaal - lihtsalt igaühe jaoks on võimalik leida just tema jaoks sobiv praktika.

Kuna tulemused joogas (k.a. need eriti peened ja keerulised asanad) saavutatakse läbi hingamisharjutuste, siis niikaua kuni inimene hingata suudab, suudab ta tegeleda joogaga ja ammutada temast kasu. Viis, kuidas joogat õpetada sõltub alati õpilasest.

Teine üldlevinud küsimus puudutab joogastiile. Kuna jooga on ülimalt populaarne, siis püütakse jooga nime all reklaamida ja müüa mida iganes. Ja mitte ainult meil Eestis, vaid igal pool maailmas. Joogastiile tekib juurde iga hooajaga.  Reeglina pole neil joogaga eriti midagi pistmist peale nime. Need, kes räägivad, et õpetavad mingisuguseid joogastiile ei mõista tegelikult joogat ega tema sõnumit.
Joogasüsteem, kui maailma vanima tervendamissüsteemi ajurveda üks osa, on kirja pandud umbes mõnisada aastat enne Kristust Patanjali poolt. Patanjali kirjeldas jooga põhimõtteid 195 mõtteterast koosnevas Yoga Sūtras. Need iidsed põhimõtted kehtivad tänapäeval ja peale meidki. Aga nii nagu kõik printsiibid, ei luba nad kiireid tulemusi, küll aga kindlaid.

Seda, kas jooga meeldib või ei meeldi saab teada küll alles joogatunnis, aga järgnev harjutus võib olla väike proovikivi. Kui sa suudad võtta 5 minutit ja teha läbi järgneva kolmest sammust koosneva harjutuse ja sul on pärast seda hea enesetunne, siis on üpris tõenäoline, et jooga hakkab sulle väga meeldima.

1. Säti ennast toolile istuma. Mõlemad jalad toetuvad kindlalt maha, selg on sirge ja ei toetu vastu tooli seljatuge. Käed on rahulikult süles või reitel peopesad ülespoole. Hinga rahulikult ja sügavalt läbi nina.

2. Rahulikult hingates lõdvesta õlad, lase kätel oma süles muutuda raskeks. Lase oma näol muutuda rahulikuks, pehmeks, siledaks. Käi mõttes läbi otsaesine, seejärel silmaümbrus, suuümbrus. Hambad ei ole kokku surutud, keel on pehme.

3. Tunneta seda rahu ja vaikust iseendas. Naudi mõned minutid seda heaolutunnet, mida pakub iseendaga olemine.

Nüüd oled tõenäoliselt hoopis värskem, et uuesti oma kohustuste kallale asuda.

Ilusat Jaani!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar